Публікації

Як українці ставляться до принципів сталого виробництва та споживання?

04 листопада

інші учасники

У рамках імплементації проекту "Svidomo Made" (Відповідально зроблено в Україні) було проведено соціологічне дослідження, аби виявити ставлення до принципів сталого виробництва та споживання серед споживачів малого та середнього бізнесу. Svidomo Made - це проект Громадської спілки «Made in Ukraine» в партнерстві з Представництвом Міжнародної організації з міграції (MOM) в Україні.

Опитування споживачів проводилося у форматі онлайн інтерв’ю і було опитано 814 респондента з населенням міст, в яких мешкає понад 100 тисяч осіб, віком 25-40 років. 
Опитування МСБ проводилося у форматі телефонних інтерв’ю з керівництвом підприємств. В рамках дослідження було проведено 209 інтерв’ю.

Ключові висновки опитування споживачів
Більшість респондентів цікавляться тематикою відповідального споживання, виробництва та соціальної відповідальності бізнесу, однак не визначають це вирішальним фактором вибору товарів та продуктів. 

 • Загалом споживачі найбільше знають про екологічність та захист навколишнього середовища, а також захист прав працівників та належні умови праці як аспекти соціальної відповідальності бізнесу – 76% та 70% опитаних, відповідно. Щодо прозорості мереж постачання та відмови від експлуатації працівників знання є досить низьким – 29% та 28% відповідно.
 • 52% респондентів вважають, що найголовнішим аспектом соціальної відповідальності бізнесу є захист прав працівників та належні умови праці, 33% вказали на екологічність та захист навколишнього середовища.
 • Чверть опитаних споживачів (25%) не лише відмовлялись від купівлі товару того чи іншого бренду через його позицію з соціальних та екологічних питань, але й роблять це постійно. 38% вказали, що робили так один або декілька разів, а 37% - що ніколи так не робили. 
 • Також чверть опитаних споживачів (25%) постійно цікавиться позицією виробників та брендів з соціальних та екологічних питань, екологічних характеристик товарів. Ще 58% загалом цікавляться, але така інформація не є вирішальним фактором для прийняття рішення щодо покупки. Тільки 17% сказали, що їм ця тема не цікава взагалі. 
 • Абсолютна більшість опитаних респондентів (91%) вважає, що бренди мають більше комунікувати зі споживачами про свою соціальну відповідальність та відповідальне виробництво.
 • Абсолютна більшість (89%) опитаних респондентів вказали на корисності для них наявності маркування від незалежної організації, яке вказувало б на відповідальне ставлення виробника до навколишнього середовища та своїх працівників
 • Половина (51%) опитаних респондентів задекларували, що вони готові платити більше за бренди, які сповідують принципи відповідального виробництва, 22% не готові, а кожен четвертий (27%) не зміг визначитись із відповіддю на це питання.


Ключові висновки опитування МСБ
Більшість представників МСБ відкриті до впровадження заходів відповідального виробництва.

 • Переважна більшість опитаних (64%) бачить на даний момент переваги в проходженні незалежної оцінки та отриманні сертифіката відповідності корпоративному стандарту сталості, який включає аспекти гідних умов праці, поваги прав працівників, прозорості мережі постачання, захисту та збереження довкілля. Варто зауважити, що середній бізнес більшою мірою бачить переваги, ніж мікро та малий бізнеси (68% vs 59% та 58% відповідно).
 • Найбільше мотивує прийняти стандарт «власні цінності або цінності компанії» (75% опитаних загалом мотивує прийняти стандарт). Попит серед споживачів (мода на відповідальне виробництво, поінформованість споживачів про переваги товарів, вироблених відповідально) мотивує 71% опитаних, успішні приклади відомих компаній та спілкування з ними, обмін досвідом – 64%. 
 • Перспективи виходу на великий ринок є мотивацією для прийняття стандарту у 61% опитаних, проте спостерігається відмінність у залежності від кількості працівників у компанії: для мікробізнесу це є меншою мотивацією, ніж для середнього бізнесу (48% vs 65% відповідно).   
 • Вочевидь через низьку довіру до держави підтримка та заохочення від держави (наприклад, пільгове кредитування або оподаткування) є найменшою мотивацією для МСБ: майже половину (47%) це мотивує прийняти стандарт, водночас третину (32%) не мотивує. 
 • Оцінюючи аспекти довіри до установи, що проводить сертифікацію, кожен аспект зазначений як важливий на думку більшості, показники коливаються в інтервалі 62%-77%: зрозумілі та прозорі критерії сертифікації (77%), довіра до установи, що проводить сертифікацію (74%), перспективи після проходження сертифікації (68%), наявність експертних рекомендацій щодо покращення власних практик за результатами перевірки (64%), можливість отримання знаку відповідності стандарту (62%), вартість проходження сертифікації (62%).
 • Загалом половині опитаних підприємців (53%) доводилось проводити свій бізнес через будь-який стандарт якості, пов’язаний з захистом довкілля, правами людини, прозорістю мереж постачання, гідною оплатою праці, відмовою від трудової експлуатації чи безпечними умовами праці (або будь-яка інша сертифікація) до цього. Водночас цей показник значно нижчий серед опитаних мікробізнесу (35%). 
 • Найбільш зручною формою для отримання  інформації та додаткових знань з теми відповідального виробництва є тематична онлайн-платформа (веб-сайт) – про це зазначили 48% опитаних МСБ.
 • Для половини опитаних представників бізнесу сталий розвиток означає досягнення певних фінансових показників, економічна стабільність (49%). Лише третина (29%) зазначила, що сталий розвиток – це баланс між задоволенням існуючих потреб бізнесу і захистом інтересів майбутніх поколінь.  

Оцінюючи аспекти сталого розвитку, в яких малий та середній бізнес мають найбільший вплив, найвищий показник впливу, на думку опитаних, є в аспекті «сприяння поступальному, всеохоплюючому та сталому економічному зростанню, повній і продуктивній зайнятості та гідній праці для всіх» - 79% опитаних зазначили, що МСБ має вплив. Водночас найменший вплив, на думку опитаних, МСБ має на скорочення нерівності (51% зазначили цей вплив). 

Більш детальні результати опитування можна знайти у нашому матеріалі за посиланням.
 

Дописи спецпроекту

Розсилка made in ukraine

Лише найцікавіші новини та події

Дякуємо за підписку