Публікації

Patagonia: любов до природи та нові технології

23 червня

інші учасники

Якщо говорити про першопрохідців sustainable бізнесу, то виробник еко-friendly одягу для скелелазіння, альпінізму та інших активних видів спорту, компанія Patagonia — справді легендарна. Ще в 70-х роках ініціативи, політики та вектор розвитку бренду започаткували рух свідомого споживання та екологічної відповідальності. Керуючись двома головними принципами: використанням інноваційних технологій і виробництвом, безпечним для екології, компанія має мільярдні обороти та шалену популярність і прихильність людей по всьому світі. 

Patagonia заснував американський мандрівник та альпініст Івон Шуїнар у 1973 році. Хоча передісторія цього бренду розпочалась набагато раніше.

Альпінізмом Івон займався ще в підлітковому віці. Сім'я хлопця жила небагато, тому коштів на спорядження для хобі не завжди вистачало. Проте рідні знайшли вихід з ситуації — в 1957 році вони придбали стару майстерню, де стали самостійно виготовляти спорядження для альпінізму. 

Спочатку вони робили гаки-зачепи і продавали їх на задньому дворі будинку. Потім, коли handmade-зачепи почали користуватися попитом не тільки у знайомих, Івон вирішив рухатися далі. Тривалий час він їздив по країні і продавав свої вироби з причепу авто. Всі зароблені кошти звичайно ж йшли на улюблене хобі. 

У 1965 році до Івона приєднався його друг інженер Том Фрост, разом з яким вони відкрили компанію «Chouinard Equipment». Забігаючи наперед, скажемо, що марка згодом стала найбільшим виробником альпіністського «заліза» в США. Разом вони вирішили виробляти не тільки спорядження для альпінізму, але й одяг. Ідея першого «бестселеру» лінійки народилася випадково. Одного разу Шуїнар відвідав чемпіонат з регбі і купив там яскраву сорочку з високим коміром, яка виявилась вкрай вдалою знахідкою. Практичний матеріал і крій захищав шию від порізів стропами і мотузками. Орієнтуючись на такі лекала, Шуїнар відшив партію спеціалізованих сорочок, а потім зробив ще й шорти з міцного вельвету. Конкурентів на ринку у них не було, тому одяг відразу став популярним та затребуваним! Івон з Томом вирішили зробити виробництво одягу окремим бізнесом. Так народився незалежний та унікальний бренд Patagonia.$250 млн на екоініціативи

Об'єднуючи любов до природи і нові технології, інновації та дослідження,  Patagonia веде свою діяльність з девізом: «Ми працюємо для спасіння нашої планети».
У 1986-му році Шуїнар зобов'язав компанію жертвувати частину зароблених грошей на екологічну активність, віддаючи 1% від усіх продажів. Зобов'язання включало в себе допомогу працівникам в сфері захисту екології, щоб у них була можливість присвятити цьому весь свій час. Завдяки цьому Patagonia за останні 35 років надала більше  $100 млн громадським організаціям, а також допомогла підготувати тисячі молодих активістів.

Цей добровільний екоподаток Івон Шуїнар також розширив у неприбуткову корпорацію, названу «1% для Планети». З 2002 року ця організація, ставлячи за приклад Patagonia, переконала безліч
інших бізнесів долучитися до руху із захисту планети та пожертвувати понад $250 млн.Patagonia постійно працює над тим, щоб мінімізувати шкоду, яку її діяльність завдає навколишньому середовищу. У 1984 році компанія приступила до пошуків постачальників, які могли б запропонувати папір з більш високим відсотком вмісту в ній перероблених матеріалів. У 1990 році вона випустила каталог, який став першим в США, виробленим з переробленого паперу. Patagonia підрахувала, що перехід на перероблений папір дозволяє за рік заощадити 3,5 млн кіловат-годин електроенергії, істотно скоротити забруднення повітря і врятувати 14,5 тис. дерев. З тих пір компанія знаходиться в постійному пошуку нових більш екологічних способів виробництва і матеріалів.

На початку 1990-х років ще один екологічний аудит Patagonia показав приголомшливий результат: виявилося, що корпоративна бавовна, будучи натуральним матеріалом, залишала після себе великий «екологічний слід» (поняття, що розкриває рівень споживання людьми ресурсів біосфери). «Я не можу заробляти на здоров'ї своїх співробітників і покупців, — коментував тоді Івон. — Щоб відкрити магазин в Бостоні, ми придбали і відремонтували стару будівлю, привезли туди купу одягу — і тут співробітники почали скаржитися на головний біль. Тоді я запросив інженера-хіміка, він вивчив будівлю і сказав, що проблема в вентиляції: вона ганяє по колу той же повітря, ніж отруює людей. Інженер пояснив мені, що при обробці бавовняної тканини використовують формальдегід, щоб одяг не м'явся і не сідав. Я був у шоці. Я ж просто купував готові тканини і нічого не знав про їх виробництво! На щастя, я дізнався про органічно вирощену бавовну, і ми почали користуватися тільки нею. Тепер я задаю питання про кожен етап виробництва матеріалів. Patagonia пройшла дуже довгий процес очищення всього ланцюжка поставок».Взагалі Patagonia задала усім компаніям золотий стандарт відповідального виробництва. У 1993 році бренд став першим, хто став використовувати сміття для виробництва флісових курток. З того часу компанія придумала безліч матеріалів на основі перероблених пластикових пляшок і старих речей. Змагатися з Patagonia по частині технологічності складно: кількість патентів, що припадають на компанію, вимірюється двозначним числом. І більшість патентів — з екологічним ухилом!Так технологами Patagonia були створені: Synchilla (фліс), три види мембрани H2No, TENCEL (Lyocell — деревне волокно), Yulex (натуральний каучук). У списку органічних матеріалів, які використовує бренд, є Hemp (конопляні волокна), Organic Cotton, незабарвлений кашемір і багато інших.

Ще одне ноу-хау компанії — спеціальний водовідштовхувальний засіб технології Deluge, яким обробляють верхній одяг, тим самим як мінімум удвічі продовжуючи їй життя.
І звичайно ж, варто не забувати, що куртки, парки, кашемір виробляються в рамках принципів sustainability і справедливої торгівлі.

Patagonia володіє цілою низкою міжнародних сертифікатів, що підтверджують високу якість товарів і безпеку виробництва. Сертифікат Bluesign Approved Fabric, наприклад, говорить про те, що компанія абсолютно не використовує шкідливих хімічних речовин у своєму виробництві.  

«Вам не потрібна ця куртка!»

Patagonia привчає свої клієнтів до філософії 3R (repair, recycle, reuse): компанія приймає на відновлення старий одяг, міняє ношені речі на нові, активно пропагує не купувати новий одяг, якщо він не потрібен. «Вам не потрібна ця куртка» — слоган, з яким бренд почав підготовку до «Чорної п'ятниці»  в 2015-му році. Мета кампанії полягала в тому, щоб переконати людей відмовитися від імпульсивних придбань і купувати тільки те, що дійсно необхідно. В результаті куртки з цим слоганом були розкуплені до останньої, а кампанія набула широкого розголосу. «Всім нам слід купувати менше речей, але кращої якості, — говорив Івон. — Мене часто просять розробити альтернативну, більш бюджетну лінійку одягу, але я не можу, тому що органічна бавовна коштує в три рази більше звичайної. Мій батько був торговцем, і він часто говорив, що, купуючи інструмент, потрібно завжди брати найкращу річ в магазині, тому що вона прослужить все життя. Це набагато краще і в кінцевому рахунку дешевше, ніж постійно купувати дешеві інструменти, які ламаються на наступний день. Це як раз те, на чому спеціалізується Patagonia».У рамках ініціатив 3R Patagonia запустила програму WornWear, яка пропонує полагодити старі речі бренду, а також проєкт ReCrafted, в рамках якого нові речі майстри роблять зі старих флісових курток.

Паралельно з технологіями та ініціативами повторного споживання розвивається і філософія компанії стосовно своїх працівників — свободи і рівності. У керівництва Patagonia відсутні кабінети, а співробітники можуть займатися серфінгом в робочий час. «Мені все одно, коли і скільки годин працюють співробітники, якщо в результаті вони роблять свою роботу, — каже Івон. — Якщо ваша дитина захворіла, ви можете спокійно піти додому, щоб подбати про неї. Якщо ви серфер і зараз прибій — киньте все і біжіть на пляж! Якщо вам доводиться чекати наступного четверга, щоб зайнятися серфінгом, значить, ви невдаха».

Декілька років назад, коли в Європі та Америці почалися акції на захист клімату, Patagonia теж не залишилася осторонь. Компанія закрила офіси, щоб співробітники змогли брати участь в страйках.

 

Важко уявити, але лише у 2017 році, через 44 роки після початку бізнесу, Patagonia витратила $700 тисяч на випуск першої комерційної реклами на телебаченні, в якій… не було жодної згадки про продукцію Patagonia. Зате був пронизливий монолог Івона Шуїнара про необхідність збереження американської природи.

За відстоювання інтересів навколишнього середовища Patagonia 2019 року отримала найвищу екологічну нагороду ООН «Чемпіони Землі» в категорії «підприємницьке бачення». В ООН зазначили, що Patagonia зуміла якісно реалізувати екологічний підхід до бізнесу. І її фінансовий успіх «свідчить про бажання споживачів, щоб компанії відігравали провідну роль у боротьбі зі зміною клімату й деградацією навколишнього середовища». 

Івон Шуїнар теж вважає, що саме клієнти компанії мають приймати безпосередню участь у формуванні політик бренду: «Запит на більш екологічне виробництво повинен йти від споживачів. Корпорації не будуть самі змінювати звичні методи роботи. Але всі ми більше не просто громадяни. Ми споживачі — це значить, що ми можемо впливати на виробництво більше, ніж хто-небудь інший. Раніше я вважав, що дизайнери в найбільшій мірі визначають споживання. Саме вони вирішують, на машині якого кольору ми будемо їздити або який одяг будемо носити. Але ж ми можемо просто сказати «ні» і змінити те, що нам пропонують. У наших руках велика влада. Споживачам потрібно надавати всю інформацію про продукти, щоб люди знали, що вони купують. В ідеалі, купуючи джинси, покупець повинен мати можливість просканувати всі штрих-коди і дізнатися, в яких умовах виготовлялися речі. Тоді кожна людина зможе підтримати екологічне виробництво».

Протягом своєї кар'єри в бізнесі Івон Шуїнар часто опинявся в ситуації вибору між своїми принципами і отриманням прибутку. І, хоча він завжди робив вибір на користь принципів і часто приймав рішення, що здавалися абсолютно нелогічними з точки зору бізнесмена, його компанія кожен раз ставала ще більш прибутковою. Шуїнар зробив свою компанію по-справжньому привабливим місцем для роботи і джерелом підтримки для захисників навколишнього середовища, тому що хотів бути оточеним однодумцями. Він знає співробітників поіменно, а вони буквально світяться, коли бачать його. Кажуть, що заради нього співробітники готові пройти крізь стіни. Patagonia отримує понад 900 відгуків на кожну оголошену вакансію. А хіба це не найкраще визнання для власника бізнесу, коли він бачить, як його справою горять мільйони інших людей?!

І навіть попри світове визнання компанії, як однієї з найбільш sustainable, Івон, як справжній перфекціоніст і реаліст, говорить: «Patagonia ніколи не буде повністю соціально відповідальною. Вона ніколи не буде виробляти абсолютно екологічних і нешкідливих продуктів. Але вона зобов'язана намагатися. У нас просто немає іншого виходу». І в цих двох останніх реченнях мабуть і закладена найбільша сила компанії.
 

Дописи спецпроекту

Розсилка made in ukraine

Лише найцікавіші новини та події

Дякуємо за підписку