Публікації

Зелена упаковка: тренд нової реальності

14 лютого

інші учасники

Все більше брендів сьогодні приділяють увагу упаковці, а точніше — її екологічності. На неї орієнтується і покупець, який обирає товар, і бізнес, який прагне заявити про свою екологічну свідомість. То що ж означає поняття «екологічна упаковка», яку ще називають sustainable або зеленою?  

Критерії екологічності 
Якщо говорити загалом, то зелена упаковка — це екологічна тара, яка не шкодить здоров’ю людини та навколишньому середовищу при процесах виробництва, використання та утилізації. 

Згідно «Глобального протоколу по упаковці для сталого розвитку» існує цілий список критеріїв її екологічності. Ними керуються учасники організації Consumer Goods Forum, яка об'єднує понад 400 товаровиробників і рітейлерів з 70-ти країн світу. 

Серед основних критеріїв виділяють наступні: 

Вага. Девіз екологічної упаковки — нічого зайвого, в тому числі — ваги. Оптимальною вважається мінімальна вага, що дозволяє упакувати продукт якісно, ​​без шкоди для його зберігання та транспортування.  
Відходи виробництва. З одного боку, важливо знизити обсяг відходів, що утворюються під час виробництва, такі як, брак або надлишки матеріалу. З іншого — ті відходи, які все-таки утворюються, необхідно передавати на переробку. 
Безпека для навколишнього середовища. Виготовлення екоупаковки не повинно шкодити навколишньому середовищу. Якщо в процесі виробництва в атмосферу виділяються небезпечні речовини, їх концентрація не має перевищувати гранично допустимі норми. 
Вміст вторсировини. Найекологічнішою вважається тара, зроблена з продуктів вторинної переробки. Наприклад, з гофрокартону чи паперу. Екологічність упаковки також підвищується, якщо в її складі є матеріали на основі біомаси.  
Вміст сировини зі свідомо керованих джерел. Найбільш очевидний приклад — папір або картон з сертифікатом відповідального лісоуправління FSC. Знак у вигляді зеленого дерева з «галочкою» знають в усьому світі: він гарантує, що деревина для виробництва матеріалу заготовлювалася sustainable шляхом — так, щоб споживані лісові ресурси повністю відновлювалися, зберігалося біорізноманіття, а рідкісні види перебували під захистом. Також при виробництві слід надавати перевагу більш стійким, відновлюваним натуральним продуктам, таким, як бамбук. Він, наприклад, може збиратися для паперу та інших матеріалів кожні 2-3 роки, у порівнянні з 60 роками, коли виросте нове дерево. 
Можливість повторного використання. Вибираючи для продукції екологічну упаковку, потрібно віддати перевагу тій, яка придатна для повторного використання і здатна витримати кілька циклів експлуатації.  
Транспортна ефективність упаковки. Більш екологічним вважається механізм пакування, який дозволяє «не возити повітря» всередині упаковки з продуктом. Тобто тара має максимально співпадати з розмірами товару, для якого вона призначена. 
Правильна утилізація. Використана екологічна тара утилізується шляхом компостування та біорозкладу. Вона не завдає шкоди людям, які з нею стикаються, і навколишньому середовищу. Стандартні види пластику розкладаються від 100 до 1000 років. Біорозкладана тара може розпадатися на компоненти за 2-3 місяці. 
Придатність до переробки в конкретному регіоні. Вибираючи екологічну упаковку, важливо врахувати, що споживачі бренду дійсно зможуть здати її на переробку у своєму регіоні.  

Кожна «зелена» упаковка містить маркування з інформацією про способи, що запобігають забрудненню навколишнього середовища.  


«Петля Мебіуса» 

Знак означає, що пакувальний матеріал вироблений з повторно переробленої сировини або містить частку повторно переробленого матеріалу. 
 

«Замкнутий цикл» 

Знак у вигляді трикутника з трьох стрілок, що означають замкнутий цикл (виробництво – застосування – утилізація), вказує, що дана упаковка придатна для подальшої переробки. 
 

«Біодеградувальна упаковка» 

Знак, призначений для маркування упаковок, що розкладаються і не виділяють шкідливих речовин. 


«Рециклінг» 

Екологічний знак придатності упаковки до рециклінгу – повторного використання або повернення в обіг. 
 

«Особлива утилізація» 

Заборонено викидати у звичайний контейнер. Завдає шкоди довкіллю. Утилізувати в спеціальних місцях. Ставиться на джерелах живлення (батарейках і акумуляторах), що містять небезпечні речовини: ртуть, кадмій і свинець. Товари з ПВХ (полівінілхлориду) під час спалювання виділяють токсичні речовини. 

Ековигода 
Зелене пакування сьогодні — вже не тільки бонус до іміджу бренду, але й до продажів. Це підтверджується і дослідженнями, і реальними кейсами. Nielse (американська компанія, що проводить маркетингові дослідження) ще в 2015 році зробила заяву, що 66% респондентів готові платити більше за екологічну упаковку. Споживачі стають ще більш свідомими, а виробники ретельно вивчають інноваційні методи переробки та переваги їх впровадження.  


Багато компаній, наприклад Amazon, розвивають напрямок вторинної упаковки і впроваджують різні засоби автоматизації. Сучасне обладнання дозволяє виготовляти до 10-15 кастомізованих коробок у хвилину з сфальцьованого гофрокартону. Це призводить до економії матеріалів, трудовитрат і часу. 

McDonald's до 2025 року планує на 100% перейти на упаковку з вторсировини та повністю переробляти тару у всіх закладах. Зараз 50% упаковки McDonald's виготовлені з відновлюваних, перероблених або сертифікованих джерел. Крім того, приблизно 10% закладів McDonald's по всьому світу переробляють упаковку. 

Косметичний бренд Yves Rocher розробляє та виробляє упаковку згідно трьох принципів: скорочувати-повторно використовувати-переробляти. Ця стратегія дає можливість не тільки бути екологічними, але й значно скорочувати витрати. Наприклад, у рамках формату «Упаковка «на дієті» бренд випускає концентровані гелі для душу та шампуні у флаконах меншого розміру в порівнянні з класичними продуктами. Така упаковка забезпечує рівну зі звичайним флаконом кількість використань завдяки концентрованому вмісту, проте дозволяє зменшити вміст пластику в упаковці на 50% та 39% відповідно! Також Yves Rocher переробляє та повторно використовує промислові відходи, з яких створює коробки для сезонних новорічних колекцій або ж парфумерії. 

Цікавий кейс був у світового гіганта Danone. В рамках екоініціативи, спрямованої на те, щоб скоротити свій вуглецевий слід на 30%, Danone вирішив повністю позбутися від мультипак-упаковки (контейнерної упаковки, що містить декілька одиниць упакованого товару). Проте зробити це виявилося набагато складніше, ніж очікувалося. У короткостроковій перспективі відмова від мультипаку знизила надійність упаковки певних продуктів під час транспортування та зменшила помітність товару на полиці. Проте після якісної модернізації виробництва цей крок дозволив компанії не тільки підвищити цінність бренду, але й заощадити 2,5 мільйонів євро на рік. Сьогодні компанія знаходиться на шляху до зниження свого вуглецевого сліду на 30%. 

Оригінальний дизайн 
Багато компаній перетворюють зелену упаковку на справжній креатив, чим завойовують ще більшу прихильність брендів. Так наприклад, Samsung Electronics випускає особливу екоупаковку для телевізорів The Serif. Завдяки спеціальному дизайну, з неї легко змайструвати корисні та практичні речі, наприклад підставку для книг або будиночок для домашнього улюбленця. 

Бренд Pangea випускає органічне брускове мило в екологічному контейнері із пресованого переробленого паперу та води. Але перш, ніж формувати упаковку, партнер бренду, компанія Organics додає у суміш насіння ялинових дерев. Таким чином, контейнер зі звичайної екологічної упаковки перетворюється на справжню розсаду. 

А пивна компанія Saltwater Brewery вирішила проблему з пивними кільцями від бляшанок і розробила холдер з ячменю і хмелю – продуктів, які залишаються після процесу пивоваріння. Холдер стає закускою для риб і черепах. Екологічно, креативно та корисно! 

Дописи спецпроекту

Розсилка made in ukraine

Лише найцікавіші новини та події

Дякуємо за підписку