Публікації

УКРГАЗБАНК: що значить бути ЕКО банком

02 червня

інші учасники

Бути екологічним та sustainable може бути кожен бізнес, компанія чи організація незалежно від сфери діяльності. Головне – бажання. Яскравий приклад цього – УКРГАЗБАНК, перший екобанк в Україні. Зелене фінансування, кредити по відновлюваній енергетиці та енергоефективності, модернізації обладнання – це все лежить в основі стратегії «відповідального бізнесу.

Ми зустрілися з директором еко-департаменту (зараз вже заступник голови правління) УКРГАЗБАНКу Родіоном Морозовим, щоб поговорити, як українські підприємці та звичайні громадяни можуть відчути користь і вигоду від сучасних еко-технологій. А ще – на власні очі переконатися, що в офісі, де працюють над екоініціативами – теж пропагують свідоме та відповідальне споживання!

«Зелений банкінг — прибуткова діяльність»

Родіоне, як давно в УКРГАЗБАНКУ був започаткований еконапрямок і що послужило поштовхом?
В У 2015 році, коли Укргазбанк обрав екологічність своїм пріоритетним вектором розвитку, вона ще не була настільки популярною, як нині. Проте ми з командою усвідомлювали, що це та ніша, завдяки якій банк може виділитися. Ми бачили потенціал в енергоефективності, у відновлюваній енергетиці, тому почали працювати у цьому напрямі. Перед нами стояло завдання — запровадити ряд банківських продуктів, які були б прибутковими для банку, корисними для клієнта та екологічними. З експертними порадами нам допомогла Міжнародна фінансова корпорація (IFC), з якою ми підписали трирічний договір у 2016 році. Вони вчили нас, як правильно розраховувати енергоефективність, окупність від економії… Бо, будемо чесними, ніхто до цього подібними речами не займався. Я сам в 2014 році мегавати і мегабайти путав (сміється). Та ми не побоялися того, що багато чого не знаємо – вчилися, паралельно працювали, і, як на мене, запуск відбувся доволі успішно!
Сьогодні ми — єдиний український банк, у якого є свій технічно-інженерний офіс. Наші спеціалісти можуть порахувати всі екологічні параметри, викиди CO2, економію від енергоефективності. Одним словом, надати повну експертну та професійну оцінку.

Чи багато в світі банків, які працюють з зеленим фінансуванням?
Так, їх достатньо! Наприклад, Green Bank Network — це об’єднання зелених банків по всьому світу. Їхній найуспішніший кейс — британський. У Великобританії ще в 2012 році функціонував державний банк, який проводив програми підтримки відновлюваної енергетики та інших екоініціатив. І він був настільки успішним, що невдовзі уряд продав його приватному інвестору. Тобто для держави це була подвійна вигода: покращення екологічної ситуації та значний прибуток. 
Зараз в багатьох країнах світу зелений банкінг — прибуткова діяльність з успішною фінансовою моделлю. Тому деякі банки практично повністю перепрофілювалися саме в цю сферу.
В Укргазбанку ж екодіяльність – окремий напрям, однак, звісно ж, функціонують і класичні види фінансування. Проте після підписання договору з Міжнародною фінансовою корпорацією у нас є ряд заборон на кредитування окремих галузей: наприклад, міцного алкоголю, атомної енергетики, вугільної промисловості.
.

«Економія – це теж заробіток»

Родіоне, якщо говорити про конкретні види зеленого фінансування, то їх чимало: ви працюєте з аграрним сектором, з МСБ, з товаровиробниками, підприємствами торгівлі, сферою послуг, комунальним сервісом, ОСББ… Зрозуміло, що детально описати кожну програму у рамках інтерв’ю ми не можемо. Але давайте поговоримо про основні ініціативи та їх відгук у ваших клієнтів.
Основний напрям зеленого банкінгу — це фінансування еко-проектів. І я пишаюся, що ми — лідери цієї сфери. Банк профінансував близько 600 мільйонів евро у відновлювану енергетику і близько 300 мільйонів евро — в енергоефективність. Приблизно 15% потужностей ВДЕ, які введені в експлуатацію в Україні — завдяки Укргазбанку.
На початку запуску програм ми багато розмовляли з клієнтами, щоб зрозуміти, чого їм не вистачає в бізнесі, які у них «болі», та чи розуміють вони взагалі суть екологічності у дотичних до них сферах. І, зізнаюсь вам, найбільшим нашим викликом було поміняти філософію бізнесу клієнтів. Люди звикли, що кредити беруться на розвиток справи. У нас же був трішки інший підхід. Ми хотіли переконати клієнтів, що можна брати кредити і складати бізнес-плани з точки зору економії. Бо, по суті, економія ресурсів при ефективному їх використанні — це теж заробіток. 
Було складно, адже країна у нас достатньо енергоємна ще з часів дешевих ресурсів радянського союзу. Але поступово нам вдалося переконати підприємців, що найпростіші заходи з енергоефективності дають прибуток!  
До речі, ми і власний приклад наводили! Ті нововведення, які були запровадженні в офісі Укргазбанку, допомогли зекономити до 40% енергоспоживання.
Не можу не згадати про наш, мабуть, найуспішніший кейс – співпрацю з ліцензійними компаніями у сфері відновлюваної енергетики, тими, які спеціалізуються на сонячних батареях, вітряках. Саме вони допомагають всім нашим клієнтам професійно встановлювати необхідне обладнання. Знаєте, це має якісний відгук не лише у великих компаніях, але й у звичайних людей. Наприклад, пересічний громадянин хоче встановити на своєму будинку сонячну електростанцію. Ми знаходимо йому компанію-підрядника, яка робить всю установку «під ключ», дає гарантію, забезпечує повний юридичний супровід по підключенню до мереж. Таким чином, банк має гарантію, що все працюватиме коректно, і людина зможе виплачувати кредит із зекономлених коштів. Я сам таким чином встановив у себе в заміському будинку сонячні панелі.
Я так багато говорю про відновлювану енергетику, тому що це основа зеленого фінансування. У нашому портфелі вона складає 2/3 усіх зелених програм. І чесно вам зізнаюсь, саме з цією сферою є певна криза, пов'язана з багатьма факторами, зокрема, політичними. Зараз весь ринок завмер і чекає, як вирішиться доля «зеленого» тарифу. Відновлювана енергетика без підтримки держави не може самостійно витіснити «брудну» енергетику (вугілля, атом). Це не значить, що в один момент мусимо закрити всі вугільні шахти і запустити вітряки. Потрібен покроковий план, все потрібно робити поступово. 
Якщо говорити про інші «зелені» напрямки, то дуже активною є програма купівлі нової сільськогосподарської техніки. Так, новий автопарк все ще працює на дизпаливі – на жаль, елетрокомбайнів поки що не винайшли. Але в порівнянні з роботою старих моделей спостерігається колосальне зменшення викидів CO2! 
Цьогоріч ми також хочемо запустити програму співробітництва з рядом партнерів-енергоаудиторів. На абсолютно доступних умовах кожен підприємець може найняти фахівця, який проведе повний енергоаудит організації. І це стане своєрідним бізнес-планом модернізації підприємства. 
За рахунок компенсації та державної стимуляції у нас справно працює компанія енергоефективності для ОСББ. Якщо повернутися до теми відновлюваної енергетики, то потрібно визнати, що будинків з сонячними панелями в Україні — поки що все-таки надзвичайно мало. Як ви вважаєте, скільки часу потрібно, щоб люди почали ставити собі таке енергоефективне обладнання?
Я думаю, це недалека перспектива. Але потрібно налагодити технологічну базу на державному рівні. Наприклад, ідеальні умови для роботи сонячних панелей — коли холодно і сонячно. Тоді вони виробляють найбільший обсяг енергії. Як тільки на небі з’являється хмаринка — генерація падає. А уявіть собі таку роботу в глобальних масштабах при наших кліматичних умовах на рівні великих підприємств — безумовно, усе обладнання повинне бути підготовлене до стрибків напруги. Без систем накопичення, балансування потужностей цей напрямок не може розвиватися. Та, разом з тим, якщо ми говоримо про персональні сонячні станції на рівні приватних будинків, то розподілена генерація дає ефект, коли більшу частину електроенергії споживаємо або ми самі, або наші сусіди. З точки зору інженерії це гармонізує мережі, стабілізує напругу.
Зараз в Україні функціонує близько 24 тисяч домогосподарств з домашніми станціями. І я вважаю, що потенціал справді є – справа за хорошим кредитуванням з низькими відсотковими ставками. Бо ті ж 24 тисячі – це люди, які на власному ентузіазмі захотіли встановити сонячну батарею. А за умови активної реклами та популяризації, бажаючих встановити у себе вдома сонячну електростанцію стане набагато більше. До того ж, вагомим поштовхом стане підвищення цін на електроенергію саме для фізичних осіб.

Родіоне, знаю, що під вашою егідою провадяться не тільки партнерські та клієнтські програми, але й зміни в офісі. Розкажіть про те, як свідоме споживання проявляється на робочих місцях УКРГАЗБАНКУ.
Ми усвідомлюємо, що не зовсім чесно продавати екопродукт і не бути екологічними всередині компанії. Тому рішення про зміни було одностайним. Починали з простих речей: наприклад, 60% освітлення поміняли на LED лампи. Поставили датчики руху в місцях загального користування. Помітили, що система загального кондиціонування у нас ввімкнена і вночі – люди просто банально забували натиснути кнопку off на пульті. А це достатньо велика кількість енергії, витрачена намарно. Те саме стосувалось комп'ютерів, які залишалися на ніч в «сплячому» режимі. Вирішили питання легко і просто — налаштували автоматичне вимкнення.
Ми практично повністю замінили свій автопарк – співробітникам видали картки, які вони можуть використовувати тільки на електротаксі; керівництво пересадили на гібридні автомобілі. Так, це все ще не ідеальне вирішення питання, але в два рази споживання палива ми зменшили. На території 18 відділень працюють зарядні станції для електромобілів. У 2016 році ми заключили договір з підрядниками і встановили електрозаправки – в той час вони були безкоштовними для всіх. Зараз компанія, що надає ці послуги, вирішила їх монетизувати. Але, тим не менше, ми вважаємо, що теж доклали зусиль до розвитку сервісу електрозаправок в Україні.
Ми відмовилися від пластикових файлів. Так, повернулися до дироколів (сміється), але ж це екологічно! Зараз налагоджуємо сортування сміття. І якщо в Києві з цим немає проблем, то в регіонах важче – там відсутні станції прийому та переробки. Та ми намагаємося знайти вихід з цієї ситуації. До речі, сортування сміття – справа звички. Пам'ятаю, одного разу, коли ми тільки починали це робити, я помітив в боксі пластикову папку з чиєюсь презентацією. І що ви думаєте, я не полінився витягнути ту папку зі смітника, прочитати текст і з'ясувати, чия вона була. Прийшов із нею до співробітника і кажу: «Читаємо ще раз інструкцію правильного сортування» (сміється).
Та якщо відкинути жарти, то хочу сказати, що людям подобаються усі ці речі! Вони щиро залучені в кожну з наших екоініціатив. А статистика нашої роботи ще більше мотивує. Бо лише завдяки таким елементарним речам ми зменшили вуглецевий слід на 3500 тони. А якщо говорити про глобальні цифри усього нашого зеленого фінансування, то завдяки проектам Укргазбанку було зекономлено 1351000 тон викидів СО2! 

Робота в умовах карантину

(Інтерв’ю готували до введення карантину в країні. Тому на момент публікації автор оновила матеріал. Проте за цей час в структурі управління УКРГАЗБАНКУ сталися зміни: Родіон Морозов став членом правління (хоча продовжує кураторство еконапрямку), а на його посаду прийшов в.о. Олексій Савін. З Олексієм ми поговорили про діяльність УКРГАЗБАНКу в умовах карантину.

Олексію, як УКРГАЗБАНК та його клієнти переживають карантин? Скільки проектів законсервувалося, що продовжує працювати?  
Якщо говорити про енергоефективні проекти, то кількість заявок на кредитування під час карантину трохи зменшилась. Це пов’язано зі значним падінням бізнес-активності та зменшенням доходів клієнтів. Бізнес, обираючи між виживанням та зменшенням витрат у майбутньому, обрав перший варіант. Проте ситуація починає змінюватись: як бачите, всі повертаються до роботи, бізнес адаптується до нових умов, вигадує нові рішення та, звичайно ж, знову звертається за кредитуванням на енергоефективні проекти. 
За напрямом альтернативної енергетики все складніше. Проблеми у секторі існували і до карантину, але ще більше загострилися під час карантину. Виник дефіцит коштів у виплатах Держави перед виробниками електроенергії, як перед вугільною промисловістю, атомною енергетикою, так і перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел енергії. Наприклад, з початку цього року було сплачено лише близько 30% коштів від обов’язкових до сплати за «зеленим» тарифом. Причина цього – не тільки у недосконалому механізмі PSO, але й в аномально теплій зимі та сонячній весні. Внаслідок таких погодних умов продуктивність сонячних електростанцій значно зросла порівняно з минулими роками. Енергетичний ринок був не готовий до такої кількості енергії одночасно зі значним падінням споживання. Звичайно, клієнти звертаються до нас за консультаціями – що робити в таких ситуаціях. І ми разом шукаємо шляхи виходу та даємо їм такі умови, які були б зручними та убезпечували їх від проблем з виплатами та щомісячними платежами. 

Яким ви бачите сценарій виходу з карантину та роботи в ситуації кризи?
Основний для нас, як для державного банку, напрямок — це програма кредитів 5-7-9% для малого та середнього бізнесу. Це перший подібний проект в Україні, його умови постійно покращуються, збільшуються ліміти, тому інтерес бізнесу до проекту постійно зростає, зокрема й в екологічному напрямку. Буквально минулого тижня кредитом скористалося два клієнти з еко-профілем. Що цікаво, один із них – екологічний стартап. Підприємець Орест Cоколовський з Хмельниччини буде займатися розпалювачем вогню – парафіновими ролами із деревної вовни. Це 100% екологічний продукт, який не забруднює довкілля, на відміну від хімічних аналогів. 
Другий кредит був наданий для розвитку фермерського господарства «Таврійська ягода», що в селі Приморське. Кошти були необхідні для сучасної системи крапельного зрошення, адже місцевий клімат та розташування у степовій зоні не надто сприяли достатньому зрошенню та підвищенню врожайності.
Якщо говорити про інші сценарні плани, то, будемо відвертими, у нас ще не всі вони готові на 100%, через незалежні від нас причини. Зараз триває активний діалог між урядом України та представниками компаній альтернативної енергетики, який має вилитись в Меморандум про взаєморозуміння. Одним з ключових показників цього меморандуму є зменшення «зеленого» тарифу для сонячних та вітрових електростанцій, та, як наслідок, зменшення їх доходу. Для нас, як для банку, важливо розуміти фінансову модель підприємства, його грошовий потік, тоді ми зможемо розрахувати об’єм, модель та нові умови кредитування.
Загалом, ще раз повторюсь, еко-напрям має величезний потенціал, як у промисловості, так і серед домогосподарств. Це наше з вами життя та здоров’я!

Автор: Олена Бутенко
Відео та фото: Анастасія Калкатин

Дописи спецпроекту

Розсилка made in ukraine

Лише найцікавіші новини та події

Дякуємо за підписку